Żel dezynfekujący należy do najbardziej potrzebnych produktów higienicznych. Jeszcze do niedawna bagatelizowano jego znaczenie, ale od momentu wybuchu pandemii koronawirusa nikt nie ma wątpliwości, że dezynfekcja dłoni i powierzchni ma ogromne znaczenie. Gdzie powinny być dostępne takie żele?
W toaletach
Żel dezynfekujący powinien znaleźć się w każdej toalecie. Chodzi o to, by był on dostępny od razu po umyciu dłoni. Dzięki temu każdy, kto skorzysta z toalety, będzie mógł w pełni zadbać o swoje bezpieczeństwo sanitarne. Zwykłe mycie rąk przy pomocy mydła to niestety zdecydowanie za mało i należy o tym pamiętać. Zdecydowanie bezpieczniej jest przeprowadzić dodatkowy krok, jakim jest wsmarowanie w skórę niewielkiej ilości żelu. W zależności od jego składu konieczne może być na koniec jego spłukanie lub też nadmiar produktu odparuje sam.
Przy wejściu
Żele dezynfekujące powinny być dostępne przy drzwiach wejściowych do budynku. Bardzo często są umieszczane przy wejściu do sklepu. To dobry zwyczaj i powinien on objąć też inne budynki np. szkoły, urzędy czy nawet bloki. Płyn dezynfekujący przy wejściu zmniejsza ryzyko tego, że osoby wchodzące do budynku nie będą wnosiły do niego żadnych drobnoustrojów. Oczywiście nie ma możliwości osiągnięcia pełnej sterylności, bo bakterie i wirusy są wnoszone także na ubraniach i obuwiu, ale bez wątpienia ryzyko przyniesienia czegoś na dłoniach radykalnie spada.
W placówkach medycznych
W placówkach medycznych, w których siłą rzeczy najczęściej przebywają osoby chore albo o obniżonej odporności stosowanie żeli i płynów dezynfekujących powinno być traktowane jako obowiązek. Powinni pamiętać o tym zarówno pacjenci jak i pracownicy.W przypadku placówek medycznych należy korzystać z żeli o wyjątkowo wysokiej skuteczności, które najlepiej zabezpieczają przed przenoszeniem chorób. Lekarze i pielęgniarki powinny pamiętać o dokładnej dezynfekcji przed i po kontakcie z każdym pacjentem, by nie przenosić drobnoustrojów na kolejne osoby znajdujące się w przychodni lub szpitalu.