Jak bezpiecznie korzystać z Internetu?

Pierwsza połowa lutego jest terminem, kiedy obchodzony jest Dzień Bezpiecznego Internetu. Ta okazja, ustanowiona przez Komisję Europejską, ma zwrócić uwagę użytkowników na bezpieczne i świadome korzystanie z zasobów sieci. Nie zawsze bowiem mamy odpowiednią wiedzę, jak zabezpieczyć swój komputer czy ważne pliki przed niepowołanym dostępem.

Dziecko w sieci

Świadome korzystanie z Internetu to także odpowiednie zabezpieczanie komputera przed dziećmi. Nie powinny mieć dostępu do pełnych zasobów sieci, z uwagi na czyhające zagrożenia. Jest ich wiele, warto wspomnieć o kilku, które najczęściej pojawiają się w związku z aktywnością naszych pociech w Internecie.

Dzieci coraz częściej korzystają z Internetu nie tylko w celach rozrywkowych, ale również edukacyjnych. Wyszukiwanie informacji przydatnych w szkole może przypadkowo zaprowadzić dziecko na strony, których nie powinno oglądać. Niewątpliwą pomocą jest w takim przypadku ochrona rodzicielska, którą zagwarantują odpowiednie programy zainstalowane na komputerze, smartfonie czy tablecie.

Oprogramowanie ma na celu zablokowanie dostępu do niepożądanych treści np. pornografii czy przemocy. Warto wyposażyć się w tego typu narzędzie, zapewniając bezpieczeństwo korzystania z komputera przez dzieci.

Transakcje bankowe i pożyczki pozabankowe

Bardzo częstym powodem korzystania przez nas z Internetu jest wykonywanie wszelkich operacji bankowych. Przelewy, wnioski o nowe produkty, weryfikacja salda rachunku są czynnościami, które wykonujemy niemal codziennie. Konieczne jest prawidłowe zabezpieczenie komputera przed niepowołanym dostępem i np. przechwyceniem haseł dostępu do bankowości elektronicznej.

Powinniśmy sprawdzać, czy strona naszego banku czy instytucji finansowej oferującej pożyczki pozabankowe, posiada protokół bezpieczeństwa. Obok adresu strony powinna się pojawić kłódka symbolizująca połączenie szyfrowane. Adres strony powinien zaczynać się także od prefiksu https://. Te dwie proste rzeczy, które możemy zweryfikować niemal natychmiast, bez specjalistycznej wiedzy, mogą uchronić nasze finanse przed kradzieżą. Często pożyczki pozabankowe możemy zaciągnąć całkowicie online, dlatego warto również w tej sytuacji zadbać o swoje bezpieczeństwo. Jakiekolwiek podawanie danych osobowych powinno odbywać się przy naszej szczególnej uwadze – sprawdźmy dokładnie, czy wybrana strona internetowa jest bezpieczna, zanim zdecydujemy się na dalsze kroki.

Wirusy

Kolejnym elementem, który znacznie wpływa na bezpieczeństwo korzystania z Internetu, jest posiadanie programów antywirusowych. Warto zakupić oryginalne, często aktualizowane systemy, sprawdzające nie tylko bieżące strony, ale także maile. Przy zakupie wysokiej jakości oprogramowania antywirusowego, bez którego trudno zapewnić sobie odpowiednie zabezpieczenie komputera, możemy poczuć się bezpiecznie.

Systemy antywirusowe będą także nieocenione przy próbach nielegalnego przejęcia haseł dostępu do naszych maili, czy kont bankowych. Ochrona w czasie rzeczywistym śledzi nasze kroki w sieci, weryfikując je pod kątem bezpieczeństwa. Otrzymanie maila, który przekierowuje na stronę banku i wymaga zalogowania, jest jednym z najczęstszych sposobów uzyskania dostępu do naszego konta. Oprogramowanie pozwoli na zabezpieczenie połączenia i wskazanie, czy dana operacja jest bezpieczna.

Bezpieczne korzystanie z Internetu, mimo wielu rozwiązań technicznych, powinno być połączone z naszą wiedzą i zdrowym rozsądkiem. Każda operacja w sieci może się wiązać z uzyskaniem przez osoby niepowołane dostępu do naszego systemu. Powinniśmy zatem inwestować nie tylko w zakup odpowiedniego oprogramowania, ale także w zwiększanie swojej wiedzy na temat bezpieczeństwa w Internecie.