Juka w doniczce i jej sekrety
Juka jest egzotyczną rośliną, w stosunku do której trudno zachować obojętność. Skupia na sobie uwagę choćby dlatego, że posiada piękne, rozłożyste liście. Klimat panujący w Polsce nie jest dla niej najkorzystniejszy. Jeśli jednak myślimy o jej uprawie w doniczce, nie powinniśmy obawiać się, że nie sprostamy temu wyzwaniu.
Juka doniczkowa – to warto wiedzieć
Juka jest rośliną, która pokonała wiele kilometrów, aby trafić do Europy. Pochodzi z Ameryki Środkowej i występuje w wielu odmianach. Jeśli chcesz poznać i uprawiać te mniej popularne, sprawdź na TropiArt.pl, jak duży jest ich wybór. Z pewnością znajdziesz przynajmniej jedną, w której się zakochasz. Bez względu zresztą na to, z którym jej rodzajem ma się do czynienia, zawsze to jej liście są tym, co skupia na niej uwagę. Liście juki mają szablasty kształt i zwykle wyrastają dość gęsto z pnia o charakterystycznym, szarobrązowym odcieniu. Co ważne, sama juka jest dość wysoka. Już po kilku latach może osiągnąć wysokość 150 centymetrów. Warto o tym pamiętać, zapraszając ją do niewielkiego mieszkania.
Czego juka wymaga od swojego hodowcy?
Jeśli decydujemy się na uprawianie juki w donicy, pamiętajmy przede wszystkim o tym, że mamy do czynienia z rośliną, która liczy na słoneczne stanowisko. Jeśli ilość dostępnego światła jest zbyt mała, pewne jest to, że juka może dość szybko zacząć tracić liście. Nie oznacza to jednak, że może być stawiana tuż przy oknie. Właśnie takie postępowanie zwykle doprowadza do tego, że dochodzi do poparzenia liści. Jeśli mamy taką możliwość, w lecie wyprowadzajmy jukę na balkon lub taras, zwłaszcza jeśli jest on zlokalizowany od południowej lub zachodniej strony. Juka jest dość odporna na zmiany temperatury, z pewnością jednak zimą będzie się czuć lepiej w domowym zaciszu. Od wiosny do jesieni warto też pamiętać o tym, że temperatura otoczenia powinna być stała. Optymalna wynosi od 20 do 25 stopni, okazuje się więc, że roślina nie przepada nie tylko za mrozem, ale i za upałami. Zimą optymalna temperatura jest niższa, nawet wtedy jednak nie powinna spadać poniżej 17 stopni Celsjusza.