Optymalne wypełnienie dla kołdry zimowej – syntetyczne czy naturalne?
O ile latem wiele osób decyduje się na spać pod jakimiś cieniutkimi okryciami lub delikatnymi kocami, tak jesienią i zimą przykłada się znacznie większą wagę do tego, czym otula się ciało w ciągu nocy. Oczekiwania względem kołder wzrastają wprost proporcjonalnie do obniżającej się temperatury powietrza. Jakie kołdry całoroczne zdołają im sprostać?
Kołdry z wypełnieniem syntetycznym
W tych kołdrach rolę wypełnienia przejmuje zwykle albo granulat wykonywany z syntetycznego poliestru, albo też silikon. Materiały sztuczne powszechnie uchodzą za gorsze od naturalnych, ale pod pewnymi względami sprawdzają się od nich dużo lepiej. Przede wszystkim nie uczulają i nie wywołują reakcji alergicznych. Są bezpieczne dla alergików, osób starszych i dzieci.
Większość kołder całorocznych charakteryzuje się właśnie syntetycznym wypełnieniem, które dość płynnie dostosowuje się do czynników zewnętrznych i dzięki temu potrafi odnaleźć się zarówno w warunkach letnich, jak i tych zimowych.
Kołdry z wypełnieniem naturalnym
Wypełnieniem naturalnym przeważnie jest natomiast klasyczny puch, który może być puchem gęsim albo kaczym. Alternatywną opcją dla osób uczulonych na puch będzie pierze lub… zwykła wełna. Każdy z tych trzech materiałów ma swoje konkretne właściwości, jednakże łączy je to, że zapewniają one dużą ilość ciepła, dlatego przeważnie są używane zimą i jesienią, raczej nie wiosną czy latem.
Kołdry z wypełnieniem naturalnym zwykle nie nadają się zatem do tego, by korzystać z nich przez cały rok. Jeżeli chce się kupić typowe kołdry całoroczne, lepiej zdecydować się na te, w których wypełnienie zostanie wykonane z silikonu lub poliestrowego granulatu, a nie pierza, puchu bądź wełny.
Co wybrać?
Ostateczny wybór wcale nie musi wiązać się z całkowitym odrzuceniem sztucznego bądź syntetycznego materiału. Ostatnio klientom coraz częściej poleca się wielofunkcyjne kołdry całoroczne, w których wypełnienie jest wykonywane z syntetycznych materiałów, ale za to pokrycie tworzy się z tkanin naturalnych i to w stu procentach.
Warto też zawsze brać pod uwagę swoje osobiste preferencje. Niektórym lepiej śpi się pod grubym i ciepłym puchem, nawet ciepłym latem, podczas gdy inni wolą, gdy w nocy jest im trochę chłodno, dlatego niezależnie od pogody zawsze chętniej sięgną po lekkie okrycie wypełnione cienkim syntetycznym włóknem.
Kołdry całoroczne znajdziesz w ofercie Vege Home