Projekty małych domów energooszczędnych
W obecnej rzeczywistości, przy wciąż rosnących całościowych kosztach budowy, niewielu z nas decyduje się na stawianie domu o dużej powierzchni. Na szczęście, dzięki odpowiednim rozwiązaniom, mniejsze budynki mogą być równie wygodne i ekonomiczne w użytkowaniu!
Zalety budowy małego domu
Niejeden z nas marzył zapewne kiedyś o posiadaniu dużej willi o imponującej ilości pokoi i kilku kondygnacjach… być może sformułowanie to jest nieco przesadzone, ale dzisiejsze realia często każą nam rewidować swoje poglądy na wielkość domu, jaki chcemy wybudować. Powszechnie wiadomo, że duży metraż wiąże się nie tylko z większymi kosztami budowy, ale również z stosunkowo drogą, późniejszą eksploatacją budynku, czyli ogrzewaniem, klimatyzowaniem czy oświetlaniem.
Małe domy, takie do około 100 m² kwadratowych, pozwalają na komfortowe i wygodne zamieszkiwanie dla kilkuosobowej rodziny – spokojnie zmieszczą się tam trzy sypialnie, przestronny salon i dwie łazienki. Dodatkowo, Projekty domów energooszczędnych zawierają często najnowocześniejsze i najbardziej korzystne rozwiązania, takie jak pompy ciepła, pobieranie energii z promieniowania słonecznego, system rekuperacji czy wysokiej klasy kotły, które jak najmniejszym kosztem sprawiają, że ogrzewanie domu czy podgrzewanie wody jest szybkie i bardzo wygodne.
Projekty domów energooszczędnych – rozwiązania dla małych budynków
W związku z bardzo dużym zainteresowaniem domami o mniejszej powierzchni z jednoczesnym zachowaniem wysokich norm energooszczędności, architekci i projektanci przygotowali wiele ciekawych projektów. Znajdziemy opcje dla par czy singli, w postaci małych, na przykład 60 metrowych, parterowych domków, w których mieści się salon połączony z kuchnią, jedna sypialnia, dodatkowy pokój mogący służyć jako gościnny lub gabinet, łazienka, kotłownia oraz wiatrołap.
Dla rodzin z dwójką czy trójką pociech, rozwiązaniem może być dwukondygnacyjny mały dom, z trzema sypialniami oraz łazienką na piętrze i salonem, kuchnią z spiżarnią, wiatrołapem i małym pokojem lub pomieszczeniem gospodarczym, w którym można urządzić na przykład pralnię. Dla minimalistów, którzy marzą o własnym podwórku i nie potrzebują wiele przestrzeni, znajdą się projekty naprawdę małych domów mieszkalnych o powierzchni 35-45 m², w których do dyspozycji właściciela będzie salon z aneksem kuchennym, jedna sypialnia, łazienka i wiatrołap do wybudowania niewielkim kosztem.